Jak chronić dziecko przed słońcem?

Każda mama doskonale wie, jak delikatna jest skóra jej dziecka. Naukowcy uczulają, że nie jest ona jeszcze w pełni rozwinięta i około trzy razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Warstwa lipidowa, która stanowi ważną barierę ochronną rozwija się do trzeciego roku życia. Z tych właśnie powodów zdecydowanie łatwiej jest doprowadzić do podrażnień, przebarwień i przesuszenia. Poza tym jeśli u małego dziecka doszło do poparzenia słonecznego dwukrotnie, wzrasta ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości. Z tego właśnie powodu nie traćmy czujności w słoneczne, wakacyjne dni i zadbajmy o skuteczną ochronę naszego dziecka.

Ochrona przed słońcem- podstawowe zasady

Piękny, słoneczny dzień trudno cały spędzić z dzieckiem w domu. Szczególnie, że słońce pozwala również na wytwarzanie witaminy D3, która jest niezbędna w procesie tworzenia prawidłowego kośćca, co dla dzieci jest niezmiernie ważne. Żeby mądrze korzystać ze słońca należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu i skutecznej ochronie. Przebywanie na słońcu w okresie jego największej aktywności, czyli w godzinach między 10 a 15, zwiększa ryzyko poparzeń skóry. Jeżeli wychodzimy z dzieckiem na powietrze warto zadbać najpierw o odpowiedni krem z filtrem. Produkty te są ogólnie dostępne w aptekach i drogeriach. Należy wybrać taki, który jest specjalnie dedykowany dzieciom i koniecznie posiada wysoki filtr UV, warto też sprawdzić, czy posiada atest. Jeżeli już taki wybierzemy konieczne jest sprawdzenie wcześniej na niewielkiej powierzchni, czy dziecko nie uczula się na produkt. Dopiero wtedy możemy stosować na większej powierzchni. Należy pamiętać o nakładaniu kremu na 30 minut przed wyjściem z domu. Po użyciu kremu z filtrem pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Ubranka mają być przewiewne, ale najlepiej zakrywać jak największą powierzchnię ciała dziecka. Pamiętajmy też o główce, która musi być koniecznie chroniona. Dobrym rozwiązaniem jest czapka z daszkiem i osłoną na kark. Dzieci często nie lubią mieć czegoś na głowie, ale nie odpuszczajmy, ponieważ czapka jest bardzo ważnym elementem ochrony. Warto również zaznaczyć, że na rynku dostępne są specjalne ubranka UV dla dzieci. Posiadają one składnik, dzięki któremu promienie ultrafioletowe są odbijane i nie wnikają w skórę. Wśród ubrań UV mamy czapki, koszulki, spodenki, stroje kąpielowe. Wybór jest bardzo szeroki, zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci starszych. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że na osłoniętą skórę nie trzeba już stosować kremów z filtrem, wystarczy nałożyć w miejsca, które są nieosłonięte. Nie można również zapominać o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Wyrabianie nawyku picia wody jest niezmiernie ważne już u bardzo małych dzieci. Jeżeli zachowamy te podstawowe zasady możemy cieszyć się słonecznym dniem i pięknymi chwilami z naszym maluchem.

Jak chronić dziecko na plaży?

Niemowlęta przed ukończeniem szóstego miesiąca życia mogą przebywać na plaży jedynie w miejscach zacienionych. Sprawdzają się tutaj namioty plażowe, parasolki. Konieczna jest ochrona przeciw UV w postaci kremów, stosowanych co dwie godziny i odpowiedniego ubrania, przewiewnego, najlepiej posiadającego właściwości odbijające promienie słoneczne. Dzieci starsze, które wchodzą do wody należy odpowiednio po kąpieli osuszyć i nasmarować kremem z filtrem. W tym przypadku przydają się również kostiumy kąpielowe UV i czapki, o których nie można zapominać. Warto również zadbać o zacienione miejsce, w którym dziecko może odpocząć. Bezpieczeństwo naszych pociech jest najważniejsze, dlatego powyższe zasady pomogą w mądrym korzystaniu ze słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *